20 marca 2023

Firma przeprowadzkowa – jak ją sprawdzić?

Dla wielu osób zmiana miejsca zamieszkania to duży stres. Z całą pewnością to też ogromne wyzwanie logistyczne. Jak spakować bieliznę, odzież czy zabawki dziecięce? Jak zabezpieczyć sprzęty, urządzenia kuchenne czy meble i inne wielkogabarytowe rzeczy? Prawdziwym wybawieniem może okazać się wynajęcie specjalistycznego przedsiębiorstwa transportowego. Firmy przeprowadzkowe działają w każdym mieście, np. w Poznaniu, Warszawie czy Bydgoszczy. Zanim jednak wybierzesz tę konkretną, najpierw ją sprawdź. Na jakie kryteria musisz zwrócić uwagę? Podpowiadamy – przeczytaj nasz poradnik, a wszystkiego się dowiesz.

 

Sprawdź, czy firma jest zarejestrowana

To bardzo ważne! Możesz to zrobić online. Musisz tylko wpisać dane interesującej Cię firmy przeprowadzkowej. Nabierz wątpliwości, jeśli nie podaje ona swoich pełnych danych na umowie czy fakturze. Podmiot możesz sprawdzić w:

 • CEiDG – Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – gdy prowadzi działalność jednoosobową lub jest wspólnikiem spółki cywilnej,
 • KRS – Krajowym Rejestrze Sądowym – gdy jest to spółka prawa handlowego,
 • rejestrze REGON, gdy spółki cywilnej nie znajdziesz w CEiDG.

Wszystkie te rejestry zawierają aktualne i zweryfikowane dane.

Czy warto korzystać z usług firm nierejestrowanych?

W Polsce istnieje możliwość prowadzenia działalności nierejestrowanej – nieewidencjonowanej. Jest to całkowicie legalne i zgodne z prawem. Jednak trzeba spełniać 3 warunki:

 • być osobą fizyczną,
 • wykazać, że w ciągu ostatnich 60-ciu miesięcy nie prowadziło się działalności gospodarczej,
 • przychód z tytułu prowadzenia działalności w żadnym miesiącu nie może przekraczać 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Choć nierejestrowana firma przeprowadzkowa to dobre rozwiązanie dla osób, które dopiero zaczynają rozkręcać swój biznes, dla klienta stanowi to jednak różnicę, ponieważ:

 • osiąga ona niskie przychody,
 • z reguły jest mała i jej usługi nie są kompleksowe,
 • nie zawsze ma ubezpieczenie, a ponieważ nie jest zarejestrowana, ciężko to sprawdzić,
 • w razie jakichkolwiek nieprawidłowości w wykonaniu zadania trudno pociągnąć ją do odpowiedzialności za ewentualne szkody,
 • zazwyczaj nie można zweryfikować jej referencji.

firma-przeprowadzkowa

Jakie są plusy współpracy z firmą zarejestrowaną?

Zatrudniając firmę przeprowadzkową, warto wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Na pewno nie kieruj się tylko i wyłącznie cenami za świadczone usługi. Bardzo ważna jest ich jakość. Z reguły koszty, jakie ponoszą podmioty z zarejestrowaną działalnością gospodarczą, są dość wysokie, to ma też wpływ na ceny, które mogą wydawać się wyższe niż w przypadku podmiotów nierejestrowanych. Jednak to tylko pozory. Dokładnie zapoznaj się z cennikiem usług i sprawdź, czy wszystko jest w nim uwzględnione. Niektóre nierejestrowane podmioty zaniżają ceny – nie wliczają np. paliwa czy materiałów, takich jak kartony i taśmy, doliczają je do rachunku końcowego. Do plusów współpracy z zarejestrowanymi firmami przeprowadzkowymi warto zaliczyć:

 • odpowiednią logistykę pracy – flota samochodowa i liczba pracowników dostosowane do potrzeb,
 • kompleksowość usług – segregowanie, układanie, pakowanie, znoszenie do samochodu, przewóz, wypakowanie i wniesienie do domu, a także ewentualne rozpakowanie,
 • specjalizacja firmy – dodatkowe uprawnienia pracowników, np. w zakresie przewożenia dzieł sztuki czy kruchych przedmiotów,
 • klarowne warunki współpracy – dokładny zakres usług i cena są uwzględnione w umowie,
 • szybki czas przeprowadzki,
 • posiadanie stosownych ubezpieczeń, np. OC – ułatwia to bezproblemowe dochodzenie roszczeń za ewentualne szkody.

Zwróć uwagę na opinie o firmie

To bardzo ważne, co mówią o niej klienci. Dlatego, zanim zdecydujesz się na współprace z konkretną firmą przeprowadzkową, sprawdź jej referencje albo popytaj o nią wśród znajomych. Poszukaj opinii i ocen wystawianych na portalach społecznościowych, np. na Facebooku. To ważna wskazówka, która z całą pewnością ułatwi Ci wybór i pomoże podjąć świadomą decyzję.

Wybierz Fachową Przeprowadzkę i ciesz się z wysokiej jakości usług!

Jeżeli interesuje Cię przeprowadzka do nowego domu lub relokacja biura, nasza firma przeprowadzkowa z Poznania jest do Twojej dyspozycji. Jesteśmy podmiotem rejestrowanym i działamy kompleksowo. Przywieziemy niezbędne kartony, pudła, taśmy klejące czy folię bąbelkową. Chętnie pomożemy też w demontażu i zabezpieczeniu mebli oraz innych sprzętów. Załadujemy do samochodu i zawieziemy pod wskazany adres. Na miejscu wszystko poukładamy, a Ty od razu poczujesz się jak u siebie. Serdecznie zapraszamy do współpracy!