Poradnik

Przeprowadzka do nowego domu czy mieszkania to rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu. Przemyślana organizacja pomoże nie tylko pozbyć się nieużywanych rzeczy, ale przede wszystkim, uporządkować nową przestrzeń tak, jak zawsze chcieliśmy.

Dzięki poniższym wskazówkom stres związany z przenosinami zmniejszy się, będziesz trzymał rękę na pulsie i o niczym nie zapomnisz.

Stwórz plan dużo wcześniej

Jeszcze parę tygodni przed przeprowadzką zastanów się, jak chcesz, żeby ona wyglądała. Pamiętaj, że pakowanie się bez zastanowienia stwarza okazję do zapomnienia o czymś lub uszkodzenia cennych przedmiotów. Sporządź plan przenosin. Zrób listę nieużywanych rzeczy, które od razu mogą znaleźć się w kartonach.

Poinformuj o zmianie adresu

Pomyśl, gdzie podawałeś swój adres do korespondencji. Ważne jest, abyś poinformował takie placówki, jak bank, Urząd Skarbowy, ZUS, firmę telekomunikacyjną czy ubezpieczeniową. Jeśli prenumerujesz czasopisma, odezwij się także do księgarni. Na pewno nie chciałbyś, aby poufna korespondencja znalazła się w niepożądanych rękach.

Przygotuj się

Jeśli je posiadasz – wyjmij oryginalne kartony od sprzętu elektronicznego. To ważne, aby urządzenia AGD i RTV znalazły się w dopasowanych opakowaniach – uchroni to sprzęt przed uszkodzeniem. Zaopatrz się także w dodatkowe kartony, skrzynki na cięższe przedmioty, pokrowce na ubrania i folię bąbelkową. Przydatne okażą się także ściereczki, ręczniki i gazety, w które owiniemy talerze czy ramki ze zdjęciami.

Podpisz kartony

Porządek i organizacja w trakcie pakowania to połowa sukcesu całej przeprowadzki. Podpisz odpowiednio każdy karton: co zawiera i w którym pomieszczeniu powinien się znaleźć. Podczas przenosin zadbaj o to, żeby znalazły się we właściwym pokoju. Dzięki temu unikniesz chaosu, z którego później niełatwo jest się wyplątać. Dodatkowo oznakuj pudła z delikatnymi rzeczami, takimi jak szkło czy kwiaty. Zaznacz górę i dół kartonów, aby bezpiecznie je przetransportować.

Zabezpiecz dokumenty

Nie pakuj ważnych dokumentów razem z innymi rzeczami. Mogą się nie tylko gdzieś zapodziać, ale i zamoknąć lub podrzeć. Włóż je do przezroczystych koszulek, a potem do teczek lub segregatorów. Najlepiej, jeśli dokumenty będziesz trzymał pod ręką.

Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy

Przeprowadzka i pakowanie się z tym związane uświadomi nam, co przez tyle lat zgromadziliśmy. W trakcie układania przedmiotów w kartonach zadawaj sobie pytanie: kiedy ostatni raz tego użyłem? Czy naprawdę tego potrzebuję? Jeśli dojdziesz do wniosku, że od wielu lat nie założyłeś tych ubrań – wyrzuć je lub oddaj potrzebującym. Rozpoczynając nowy rozdział, nie zabieraj ze sobą zbędnych przedmiotów.

Pomyśl o profesjonalnej firmie przeprowadzkowej

Jeśli przeprowadzka przerasta Cię – weź pod uwagę osoby wykwalifikowane w tym kierunku. Poza tym pakując przedmioty do małego, niedostosowanego auta, narażasz je na nieodwracalne uszkodzenia. Firma przeprowadzkowa nie tylko przetransportuje cały Twój dobytek, ale i zdemontuje łóżka czy kanapy, przeniesie duże gabaryty, a nawet pomoże w montażu sprzętu elektronicznego oraz mebli. Ponadto może także posprzątać mieszkanie, które opuszczasz. W takiej firmie kupisz również niezbędne opakowania i folie.

Zapewnij opiekę dzieciom

Jeśli masz taką możliwość, w dniu przenosin zawieź pociechy do dziadków lub bliskiej rodziny. Zapewnij opiekę także swoim pupilom. Pomyśl o hotelu dla zwierząt. Zaoszczędzisz im niepotrzebnego stresu, a Ty będziesz mógł całkowicie skupić się na przeprowadzce.