19 lutego 2023

Jak bezpiecznie przewieźć do nowego domu sprzęt RTV?

Choć na hasło „przeprowadzka” przed oczami stanie Ci zapewne noszenie kartonów, prawda jest taka, iż kluczowa faza całej akcji dzieje się na długo przed tym i obejmuje przygotowanie strategiczne oraz zgromadzenie niezbędnych pomocy, takich jak kartony, taśmy czy torby. Wszystkie zabezpieczenia tego świata mogą się jednak wydawać niewystarczające, gdy w grę wchodzi sprzęt RTV. Dowiedz się już dziś, jak zabezpieczyć go do przeprowadzki.

 

Czy możliwa jest bezproblemowa przeprowadzka ze sprzętem RTV?

Odpowiedź na tak postawione pytanie jest jednocześnie dobra i zła. Dobra, bo jak najbardziej — możliwe jest przeprowadzenie każdej wielkości sprzętu RTV bez absolutnie żadnego uszczerbku. Zła, bo niestety bardzo dużo zależy od przenoszenia go, zabezpieczenia w samochodzie lub ciężarówce, delikatności, z jaką zostanie od wniesiony na swoje miejsce. Podsumowując więc — decydując się na zewnętrzną pomoc przy przeprowadzce, to nie od Ciebie zależy, czy ukochany telewizor lub ulubione głośniki dotrą na miejsce w nienaruszonym stanie. Jest jednak kilka rzeczy, o które możesz zadbać, by zminimalizować ryzyko przykrego i często kosztownego wypadku.

Zaopatrz się w styropian

Styropian to najlepszy przyjaciel delikatnej elektroniki. Opakowany jest w niego każdy laptop czy monitor, jaki kupujemy, co świadczy o tym, że ten patent po prostu działa. Kupując styropian w internecie, trudno Ci będzie idealnie dopasować poszczególne fragmenty styropianu do zagłębień w sprzęcie. Dlatego czeka Cię prawdopodobnie trochę kombinacji logistycznych. Głowa do góry — potraktuj to, jak zabawę klockami LEGO! Zamiast tracić czas na wycinanie w styropianie dokładnego kształtu, szybciej będzie pociąć go na małe kawałki, które wypełnią pustą przestrzeń w kartonie. Bo ustalmy jedno — styropian podczas przeprowadzki obowiązkowo powinien iść w parze z kartonem. Przenoszenie czegokolwiek w torbie i okładanie tego styropianem jest trochę jak wciskanie w samochodzie jednocześnie pedału gazu i hamulca.

W wielu zamawianych paczkach znajdujesz także drobne, styropianowe „cukierki”, które zabezpieczają zawartość przesyłki. Je również znajdziesz w Internecie, najczęściej pod hasłem „granulat styropianowy” lub też „styropianowy wypełniacz”. To świetnie rozwiązanie, ale do mniejszego, lżejszego sprzętu, takiego jak głośniki czy klawiatura. Coś o większych gabarytach prędzej zmiażdży granulat lub rozepchnie go na boki, tracąc tym samym ochronę.

Nie zapomnij o folii bąbelkowej i stretchu

Przewożenie sprzętu RTV to operacja, na której sukces liczy się wiele składowych. Jedną z nich absolutny zakaz obijania się elektroniki o cokolwiek, w tym również o zabezpieczający go styropian. Idąc dalej tym tropem, na myśl przychodzi zasada „im ciaśniej, tym lepiej”. Ciaśniej zapakowany sprzęt RTV lepiej przywiera do zabezpieczeń, a dzięki temu jest lepiej chroniony. Wydaje się to oczywiste, ale folia do stretchu nie jest już taką oczywistą pozycją na liście przeprowadzkowych zakupów. Tymczasem znacząco zwiększy ona odporność opakowanego styropianem sprzętu na ewentualne uderzenia w trakcie noszenia czy wyboje na drodze. Koniecznie zaopatrz się też w folię bąbelkową, wręcz stworzoną do zabezpieczenia małych elementów, takich jak guziki, antena czy uchwyt.

styropian-do-kartonu

Oddziel sprzęty RTV od kabli i włóż je do osobnego worka

Powodów, by kable spakować osobno, jest wiele. Poniżej najważniejsze z nich:

  • Latające „luzem” po kartonie kable stanowią zagrożenie dla sprzętu RTV w trakcie przewożenia — mogą, chociażby stłuc ekran czy zniszczyć membranę głośnika;
  • Sama elektronika również stanowi zagrożenie dla kabli, gdyż może uszkodzić plastikowe wtyczki;
  • Niewypięte ze sprzętu kable pod wpływem nacisku mogą zniszczyć gniazda wejściowe;
  • Spakowane w ten sposób przewody łatwiej zawieruszyć lub też zgubić na dobre.

Zanim więc przystąpisz do pakowania, dodaj do listy jeszcze jeden punkt, a więc umieszczenie wszelkich kabli, przewodów, złączy i przejściówek w osobnym worku.

Przewieź bezpiecznie sprzęt RTV z Fachową Przeprowadzką!

Jak już zaznaczyliśmy na samym początku tego poradnika, naprawdę wiele zależy od ekipy dokonującej przeprowadzki. Nawet opakowany w kilogramy styropianu, ściśle obwiązany folią telewizor czy inny sprzęt RTV nie przeżyje upadku ze schodów lub obijania się o ściany ciężarówki. Twoim najlepszym sprzymierzeńcem będzie więc renomowana firma przeprowadzkowa, która naprawdę zna się na rzeczy. Fachowa Przeprowadzka to kompetentne przedsiębiorstwo, które z chęcią pomoże każdemu zainteresowanemu w Poznaniu i okolicach. Sprawdź naszą ofertę!