5 stycznia 2023

Przeprowadzka a formalności. O czym musisz pamiętać?

Wreszcie znalazłeś swoje wymarzone mieszkanie lub dom i teraz czeka Cię ogromne wyzwanie, jakim jest przeprowadzka? Wiąże się ona z problemami organizacyjnymi, wymaga bowiem spakowania i przewiezienia Twoich rzeczy, często dorobku całego życia. Pamiętaj jednak, że łączy się ona nie tylko z pakowaniem, wynajmem firmy przeprowadzkowej i transportem, ale także z wieloma formalnościami, o których nie możesz zapomnieć. Przekonaj się, na które z nich musisz zwrócić baczną uwagę w trakcie przenoszenia się do nowego miejsca.

 

Pamiętaj o wypowiedzeniu wszystkich umów po przeprowadzce

Stały pobyt w jednym miejscu wiąże się z podpisaniem wielu różnych umów, na przykład z dostawcami energii, Internetu, a także innego rodzaju zobowiązań, do których potrzebny jest Twój bieżący adres. Jeśli przenosisz się, nie zapomnij więc o wypowiedzeniu ich, by uregulować swoją sytuację prawną. W przypadku mediów warto także przepisać liczniki na nazwiska nowych lokatorów.

Pamiętaj także o wypowiedzeniu umowy w zajmowanym mieszkaniu lub domu, jeśli była ona zawarta na czas nieokreślony! Zapewne obowiązywać będzie także okres wypowiedzenia, który musi zostać przez Ciebie zachowany. Nie możesz z dnia na dzień zamówić firmy przeprowadzkowej i opuścić lokalu. Wypowiedz umowę u właściciela mieszkania i dopiero wtedy zacznij planować dalsze kroki.

Powiadom bank, ubezpieczycieli oraz urząd skarbowy

Twój adres powiązany jest nie tylko z zawartymi umowami, ale także zapewne podajesz go też w innych miejscach – w urzędach – na przykład skarbowym – w przychodni lekarskiej, w banku czy u ubezpieczyciela. Służy on do zweryfikowania Twojej tożsamości i do przesyłania Ci ważnej korespondencji. Pamiętam więc o tym, by o przeprowadzce i zmianie adresu powiadomić właśnie wspomniane instytucje.

W przypadku, w którym o tym zapomnisz, możesz zostać odcięty od istotnej korespondencji lub może wpaść ona w niepowołane ręce. Urzędy, firmy i banki muszą więc wiedzieć, gdzie Cię znaleźć. W przypadku urzędu skarbowego konieczne będzie złożenie w nim specjalnego formularza. Przeprowadzka często oznacza także konieczność wymiany wielu dokumentów – dowodu rejestracyjnego czy paszportu. Jednak dowodu osobistego czy prawa jazdy nie trzeba wymieniać, ponieważ ich nowe wersje nie zawierają już miejsce zamieszkania.

Wymelduj się ze starego miejsca zamieszkania i zamelduj w nowym adresie

Kolejnym ważnym aspektem, którego musisz dopilnować, w trakcie, gdy firma przeprowadzkowa będzie zajmowała się transportem mebli i sprzętów, jest kwestia wymeldowania. Jeżeli byłeś w danym miejscu wcześniej zameldowany, to musisz przy przenoszeniu się z niego wymeldować, po czym złożyć pisemny wniosek w urzędzie gminy w nowym miejscu zamieszkania lub przesłać go tam drogą elektroniczną. Dzięki temu szybko zameldujesz się w swoim aktualnym miejscu pobytu.

Dopełnienie tej formalności sprawi, że spadnie z Ciebie obowiązek ponoszenia kosztów związanych z poprzednio zajmowanym lokalem. W trakcie wymeldowania i przeprowadzki powinieneś już znać i podać w urzędzie swój bieżący adres. Zabierz też ze sobą akt notarialny, odpis z księgi wieczystej lub umowę najmu, koniecznie będzie bowiem okazanie prawnego tytułu do nowego lokalu.

formalnosci-przy-przeprowadzce

Nie zapomnij o zmianie danych u operatorów

Gdy już się spakujesz i zamówisz firmę przeprowadzkową, to nie zapomnij o tym, by zmienić swoje dane u operatorów i firm. Może się bowiem okazać, że wiele umów da się po prostu przepisać i wciąż będziesz korzystać na przykład z tej samej umowy na dostarczanie Internetu. Wszystko jednak zależy od tego, gdzie się przenosisz. W niektórych przypadkach nie będzie to miało jednak znaczenia, na przykład Twój operator sieci komórkowej powinien po prostu zarejestrować nowy adres i pod niego kierować wszelką oficjalną korespondencję.

Nie martw się przynajmniej przewożeniem rzeczy i zleć to naszej firmie!

Jak widać, zmiana miejsca zamieszkania wiąże się z wieloma formalnościami. Dlatego zadbaj o to, by mieć na nie czas i siły. Zleć więc swoją przeprowadzkę profesjonalistom! Nasza firma przeprowadzkowa z Poznania zajmie się transportem wszystkich Twoich rzeczy, tak by bezpiecznie czekały na Ciebie w nowym miejscu zamieszkania. Ty w tym czasie możesz zająć się sprawami formalnymi, wymianą dokumentu i informowaniem wszystkich ważnych instytucji o swojej przeprowadzce.