20 kwietnia 2023

Przeprowadzka a ślad węglowy. Zobacz, co musisz wiedzieć!

Migracje ludzi w XXI wieku nikogo już chyba nie dziwią. Bardzo chętnie zmieniamy miejsce zamieszkania, przenosząc się zarówno w obrębie miasta, województwa czy kraju, jak i globalnie. Najczęściej takim przeprowadzkom towarzyszą firmy przeprowadzkowe, które są dziś w stanie bezpiecznie i skutecznie przetransportować nasze dobra materialne, nawet na drugi koniec świata. Jest to możliwe, ale coraz więcej mówi się o tego typu transporcie w kontekście ekologicznym. Jest to bowiem jedna z najbardziej emisyjnych czynności, pozostawiających ślad węglowy. Czym jest ten ślad? Jaki ma wpływ na nas i środowisko? Czy można zmienić miejsce zamieszkania tak, by nie szkodzić naturze? Przeczytaj nasz artykuł – podpowiadamy jak to zrobić.

 

Ślad węglowy – co to jest?

W kontekście transportu i ekologii często pojawia się termin „ślad węglowy”. Czym on faktycznie jest i czy firmy przeprowadzkowe pozostawiają go? Mówiąc naukowo, Carbon Footprint to ekwiwalent dwutlenku węgla na jednostkę funkcjonalną produktu lub usługi. Mówiąc prościej – to wpływ, jaki nasze działania mają na środowisko. Wiedząc, czym on jest, możemy domyślać się, że każda przeprowadzka taki ślad węglowy pozostawia. Mając jednak do dyspozycji nowoczesne technologie oraz możliwość optymalizacji wielu procesów, możemy mieć wpływ na to, by zmiana miejsca zamieszkania pozostawiła po sobie jak najmniejszy ślad węglowy.

Dlaczego tak ważne jest ograniczenie śladu węglowego?

Nasza firma przeprowadzkowa działa na terenie Poznania – dlatego temat ekologii i ograniczania emisji dwutlenku węgla, jest nam szczególnie bliski. Duże skupiska ludzkie, z wieloma zakładami produkcyjnymi, generują ogromne zanieczyszczenia. Nadmierna produkcja gazów cieplarnianych prowadzi do kryzysu klimatycznego i globalnego ocieplenia. Organizując każdą działalność – nawet przeprowadzkę – powinniśmy pamiętać o tym, że mamy realny wpływ na emisję CO2.

Specjaliści oszacowali, że ślad węglowy samochodu to ok. 3 ton CO2 wytwarzanych w ciągu roku. Dlatego transport w tak istotny sposób wpływa na kondycję środowiska. Nawet firmy przeprowadzkowe przestawiające się na pojazdy elektryczne przyczyniają się do pogłębiania kryzysu klimatycznego, gdyż sama produkcja elektryka to ślad węglowy równy 17,5 tony CO2. Czy to oznacza, że przeprowadzki powinny zostać wyeliminowane z naszego modelu życia? Absolutnie nie. Muszą być tylko organizowane „z głową”.

Jako firma przeprowadzkowa z wieloletnim doświadczeniem mamy świadomość, że redukcja emisji gazów to także nasz obowiązek. Co robimy więc w tym kierunku? Dbamy o to by:

  • lepiej zarządzać surowcami,
  • przetwarzać odpady,
  • właściwie gospodarować energią,
  • organizować przeprowadzki w duchu zero waste.

slad-weglowy

W jaki sposób zmniejszyć ślad węglowy w trakcie przeprowadzki?

Mimo tego, że transport należy do najbardziej emisyjnych czynności to działania podejmowane przez odpowiedzialne firmy przeprowadzkowe mogą znacząco ograniczyć wydzielanie CO2. Nasza wiedza i doświadczenie w temacie przeprowadzek pozwoliły na wprowadzenie zasad, którymi kierujemy się podczas każdego zlecenia. Jak zorganizować wyprowadzkę, by była jak najmniej szkodliwa dla środowiska? Niezależnie od tego czy organizujesz ją samodzielnie, czy pod okiem specjalistów, zadbaj o to by:

  • omówić z kierowcą firmy przeprowadzkowej najkrótszą trasę transportu lub wyznaczyć ją we własnym zakresie,
  • do pakowania używać wielorazowych toreb,
  • skorzystać z kartonów i innych opakowań z recyklingu – wyrzucanych przez sklepy,
  • wyeliminować transport rzeczy, z których nie planujesz korzystać – przeprowadzka do dobry moment na porządki,
  • segregować wyrzucane przedmioty,
  • sprzedać lub oddać to, co jest ci zbędne.

Na początku całość tych działań może nieco przerażać, jednak jako firma przeprowadzkowa z wieloletnim doświadczeniem wiemy, że jest to możliwe i że każde takie działanie będzie miało istotny wpływ na zmniejszenie śladu węglowego.

Skorzystaj z usług Fachowych Przeprowadzek i zmniejsz ślad węglowy!

Jeśli temat ekologii jest dla Ciebie istotny i chcesz, by Twoja przeprowadzka pozostawiła jak najmniejszy ślad węglowy – skontaktuj się z nami. Dla nas to także istotne zagadnienie, dlatego chętnie pomożemy Ci zmienić miejsce zamieszkania przy jak najmniejszym obciążeniu klimatu. Usługi przeprowadzkowe świadczymy na terenie Poznania, okolic, a także na trasach międzymiastowych i międzynarodowych.