18 września 2023

Przeprowadzka starszej osoby – co musisz wiedzieć?

Zmiana miejsca zamieszkania to duże wydarzenie, któremu towarzyszy wiele pozytywnych emocji, ale i stresu. Nabiera ona szczególnego znaczenia, gdy dotyczy seniora. Osoby starsze, które zamieszkiwały w jednym lokum przez wiele lat, są z nim związane emocjonalnie. Dlatego tak ważne jest, aby do tematu przeprowadzki podejść ze spokojem i zrozumieniem. Jak możesz pomóc bliskiemu człowiekowi podczas przygotowań i przewożenia przedmiotów? Poznaj kilka praktycznych wskazówek i dowiedz się, w czym pomoże Ci fachowa firma przeprowadzkowa.

Przygotuj seniora do przeprowadzki

Twoją mamę, dziadka lub ciocię czeka zmiana mieszkania? Musisz wiedzieć, że dla seniora jest to duże przeżycie. W obecnym miejscu zapewne spędził wiele lat, obserwując, jak dorastają dzieci i wnuki. Osoba starsza doskonale zna sąsiadów, a każdy poranek rozpoczyna od zakupów w ulubionym warzywniaku. Przygotuj się zatem, że przeprowadzka to nie tylko wyzwanie organizacyjne, ale przede wszystkim będzie wymagać wiele cierpliwości i zrozumienia.

Chcąc odpowiednio przygotować seniora do zmiany miejsca zamieszkania, warto rozpocząć rozmowę na ten temat z odpowiednim wyprzedzeniem. Osoby starsze potrzebują czasu, aby oswoić się z nową sytuacją. Dlatego odpowiadaj na wszystkie pytania i angażuj bliską Ci osobę w działania. Doskonałym pomysłem jest zorganizowanie wycieczki w nową okolicę. Podczas spaceru mów o korzyściach, z jakimi wiąże się przeprowadzka seniora. Zwróć uwagę na wszelkie atuty, takie jak:

  • niewielka odległość od sklepu spożywczego,
  • obecność windy w nieruchomości,
  • dużo zieleni w otoczeniu.

Pozwól mu brać udział w dyskusjach dotyczących przeprowadzki

Mamy świadomość, że podejście różnych seniorów będzie odmienne. O tym, w jakim stopniu będziesz mógł świadomie przygotować osobę starszą na zmiany i zaangażować ją w cały proces, decyduje przede wszystkim jej stan zdrowia. Może okazać się, że rozmowa na temat przeprowadzki budzi wiele negatywnych emocji i nie możesz liczyć na zrozumienie drugiej strony. Wówczas staraj się udzielać wsparcia i informuj wyłącznie o tym, co konieczne, aby nie generować dodatkowych problemów.

Jeżeli osoba starsza jest na tyle sprawna, aby uczestniczyć w kolejnych etapach – pozwól jej działać. Niech ma możliwość decydowania o kluczowych kwestiach – przecież zmienia się całe jej dotychczasowe życie! Pozwól wybrać kolor ścian w nowym mieszkaniu lub zaplanować układ szafek kuchennych.

przeprowadzka osoby starszej

Posegregujcie wspólnie rzeczy seniora

Zbliża się przeprowadzka starszej osoby? Konieczne musi spakować posiadane rzeczy. Choć jest to proces czasochłonny i zazwyczaj podchodzimy do niego z niechęcią, warto przeprowadzić go rzetelnie. Razem z seniorem ustalcie plan działania i wybierzcie dni, w które możecie poświęcić czas na pakowanie. To doskonały moment na porządkowanie przestrzeni i pozbycie się nieużywanych lub niepotrzebnych gadżetów.

Weź pod uwagę, że wiele przedmiotów może mieć dla osoby starszej wartość sentymentalną. Postarajcie się wspólnie zdecydować, ile rzeczy może zabrać do nowego lokum, a pozostałe możecie:

  • oddać,
  • sprzedać,
  • wyrzucić, jeśli nie nadają się do użytku.

Dzięki uporządkowaniu i starannej segregacji etap rozpakowywania przebiegnie zdecydowanie sprawniej.

Wynajmijcie firmę przeprowadzkową do przewiezienia cennych pamiątek i mebli

Niektóre elementy wyposażenia i akcesoria mogą mieć nie tylko wartość sentymentalną, ale także finansową. Cenne pamiątki i meble powinny zostać starannie zabezpieczone na czas transportu, aby uniknąć ich uszkodzenia lub zgubienia. Jak przewieźć wartościowe przedmioty? Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie współpracy z firmą oferującą fachowe przeprowadzki. Profesjonaliści podpowiedzą, jak zapakować najcenniejsze akcesoria i przetransportują je bez obaw o uszkodzenia.

Przewieź cenne pamiątki do nowego domu z pomocą Fachowych Przeprowadzek!

Jeżeli czeka Cię przeprowadzka lub w najbliższym czasie będziesz pomagać osobie starszej w przygotowaniach do zmiany lokum – przygotuj się na czasochłonny i niełatwy proces. Możesz jednak usprawnić wiele etapów, jeśli zaplanujesz działania w czasie i będziesz trzymać się harmonogramu.

Jeśli szukasz profesjonalnego wsparcia, zgłoś się do fachowej firmy przeprowadzkowej. Profesjonaliści zapewniają kompleksową pomoc i zajmują się bezpiecznym transportem przedmiotów pod wskazany adres. Fachowe Przeprowadzki to przedsiębiorstwo, które przewiezie Twój dobytek nawet na dużą odległość!