18 grudnia 2023

Urokliwe kamieniczki i wielość restauracji? Poznaj bliżej Łazarz i dowiedz się, dlaczego warto na nim zamieszkać!

Planujesz zmienić miejsce zamieszkania? Szukasz odpowiedniej lokalizacji? Jeśli chcesz przenieść się do Poznania, przemyśl, która jego część będzie odpowiednia dla Ciebie i Twojej rodziny. Lubisz miejsca z historią i doceniasz ich niepowtarzalny klimat? Wybierz poznański Łazarz! Zastanawiasz się, czy przeprowadzka do tej dzielnicy okaże się właściwą decyzją? Dowiedz się, co oferuje ta część Poznania! 

Co musisz wiedzieć o poznańskim Łazarzu?

Osiedle Łazarz zostało włączone do granic Poznania w 1900 roku i utworzone na terenie należącym do dawnego szpitala św. Łazarza. Stąd właśnie wywodzi się jego nazwa. Najdłuższą i najbardziej reprezentacyjną ulicą jest ul. Głogowska. To popularny deptak łączący się z Rynkiem Łazarskim. Dzieli obszar na dwie części, czyli Górny i Dolny Łazarz. Największe święto dzielnicy to Dni Łazarza.

Zabudowa Łazarza jest XIX wieczna – zobaczysz tam głównie kamienice położone przy ulicy Kolejowej, Jarochowskiego oraz przy Placu Wyspiańskiego. Choć dominuje stare budownictwo, to pojawiają się także nowoczesne budynki. Doskonałym przykładem są wieżowce zlokalizowane na osiedlu Hetmańskim. Niedawno pojawiły się także nowe budowle przy ulicy Morawskiego, Palacza i Dmowskiego. W północnej części Łazarza znajdują się także domy jednorodzinne.

Jakie atrakcje czekają na Ciebie na Łazarzu?

Do charakterystycznych punktów dzielnicy zalicza się:

  • Rynek Łazarski,
  • Palmiarnia Poznańska,
  • Park Wilsona,
  • kościół Matki Boskiej Bolesnej.

Na terenie dzielnicy Łazarz mieści się także hala widowiskowo-sportowa Arena. Latem w Parku Kasprowicza mieszkańcy mogą korzystać z odkrytej pływalni. W Parku Wilsona znajduje się muszla koncertowa, gdzie regularnie odbywają się koncerty muzyczne, biesiady ludowe, spektakle teatralne i wiele innych imprez plenerowych.

Przy ulicy Głogowskiej mieszczą się Międzynarodowe Targi Poznańskie, czyli lider wśród ośrodków targowych nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Co roku odbywa się tam Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych, Poznań Maraton i Półmaraton. Organizowane są także wydarzenia, tj. Forum Kosmetyki, Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury, czy Dni Przedsiębiorczości. Łazarz to także szeroki wybór lokali gastronomicznych oferujących lokalne smakołyki.

przeprowadzka-na-lazarz

Czy Łazarz jest atrakcyjnym miejscem do mieszkania dla rodzin z dziećmi?

Na terenie dzielnicy Łazarz zlokalizowane są żłobki, przedszkola i 6 szkół podstawowych, co sprawia, że jest to miejsce odpowiednie dla rodzin z dziećmi. Są tutaj także licea ogólnokształcące, gdzie młodzież może kontynuować dalszą ścieżkę edukacji. Organizowane są także dodatkowe aktywności dla najmłodszych, tj. imprezy sportowe.

W okresie Bożego Narodzenia warto wybrać się z maluchami oraz starszakami na świąteczny jarmark. Poza budkami z upominkami możecie skorzystać z atrakcji, tj. lodowisko lub młyńskie koło. Podczas corocznych obchodów święta dzielnicy, czyli Dni Łazarza, warto całą rodziną wziąć udział w paradzie łazarskiej, grach rodzinnych, warsztatach dla dzieci, koncertach muzycznych, a na wystawach obejrzeć fotografie związane z Łazarzem.

Ile zajmuje dojazd z Łazarza do Starego Rynku?

Zdecydowanie najlepiej skomunikowanym miejscem jest wspomniana już wcześniej, główna ulica Głogowska. To tędy kursuje najwięcej linii tramwajowych, którymi możesz bezproblemowo dostać się do centrum Poznania, na Piątkowo lub Ogrody. Jednak niezależnie od miejsca, w którym zamieszkasz na Łazarzu, bez trudności dostaniesz się komunikacją miejską w wybrane miejsce. Masz do dyspozycji zarówno linie autobusowe, jak i tramwajowe.

Przeprowadzasz się na Łazarz? Wybierz Fachowe Przeprowadzki!

Poznański Łazarz to teren, który nieustannie się rozwija, co daje wiele możliwości spędzania wolnego czasu osobom o różnych potrzebach. Wśród planowanych inwestycji warto wymienić budowę nowej pływalni przy ulicy Taborowej. Dla kogo przeprowadzka do tej dzielnicy może okazać się dobrą decyzją? Łazarz to doskonałe miejsce m.in. dla studentów Uniwersytetu Medycznego oraz Akademii Sztuk Pięknych.

Jeśli planujesz zmiany w swoim życiu i czeka Cię przeprowadzka na Łazarz, skorzystaj z usług profesjonalistów. Fachowe Przeprowadzki to firma przeprowadzkowa z Poznania – specjaliści z doświadczeniem, gwarantujący kompleksową pomoc. Skontaktuj się z nami, aby ustalić szczegóły współpracy!