24 listopada 2022

Znane przesądy związane z przeprowadzkami

Niezależnie od tego, czy przenosisz cały swój dobytek do nowego mieszkania, czy może wraz z firmą zmieniasz biuro, w każdej tego typu sytuacji towarzyszą duże emocje. A te mogą być silnie podsycane przez różne zabobony związane z przeprowadzkami, które funkcjonują w naszym społeczeństwie również dzisiaj. Już teraz zapraszamy do przeczytania naszego artykułu. Dowiesz się o najważniejszych przesądach oraz ich pochodzeniu. W końcu strzeżonego Pan Bóg strzeże!

 

Skąd się wzięły przesądy związane z przeprowadzkami?

Każdy, kto zabiera się za organizację transportu swojego dobytku wie, jak duży stres oraz rozdrażnienie towarzyszą każdej chwili podczas całego przedsięwzięcia. A w takich momentach nietrudno o nieuwagę, która może poskutkować zniszczeniem drogocennych rzeczy. Dlatego też tak bardzo zabiegamy o skrupulatne zaplanowanie całego procesu. Warto przy okazji mieć na uwadze różne zabobony i przesądy związane z przeprowadzkami, które wbrew pozorom mają w sobie całkiem spory potencjał edukacyjny.

Wybór nowego mieszkania

To kluczowa kwestia, dlatego zgodnie z przesądami oraz zabobonami związanymi z przeprowadzką może determinować samopoczucie, a także komfort przebywania w nowym lokum. Należy bezwzględnie unikać miejsc, gdzie wydarzyła się tragedia, typu wypadek, śmierć czy też samobójstwo. Zgodnie z dawnymi przekonaniami, duchy zmarłych nie zdążyły na dobre się wyprowadzić i mogą nękać nowych lokatorów.

Sytuacja może wyglądać podobnie w przypadku mieszkania, w którym mieszkało rozwiedzione małżeństwo. To zła wróżba i może ona wpływać w negatywny sposób na domowników, generując między nimi złą energię. Jeżeli interesują Cię np. przeprowadzki w Poznaniu, spróbuj przestudiować historię miejsca, do którego będziesz się przenosił. Być może to tylko nieważne przesądy oraz zabobony związane ze zmianą domu, ale każdy z nich może mieć w sobie ziarno prawdy.

Termin przeprowadzki

Jak wspomnieliśmy na początku – strzeżonego Pan Bóg strzeże – warto jednak mieć też na uwadze, żeby dzień święty święcić. Jeden z najważniejszych przesądów i zabobonów związanych z przeprowadzkami to unikanie niedzieli. Jak powszechnie wiadomo, zgodnie z tradycjami w tym dniu należy poświęcić całą swoją uwagę na odpoczynek, nie stresując się niczym – szczególnie jeżeli mamy na myśli tak skomplikowany proces, jak transport całego dobytku.

Dobrym momentem na przeprowadzkę może okazać się środa lub sobota. Natomiast należy bezwzględnie unikać listopada, choć jak do tej pory konkretny powód takiego zalecenia nie został nigdy przedstawiony. Warto również unikać lat przestępnych, szczególnie mając na uwadze dzień 29 lutego. Zapamiętajcie te najważniejsze zabobony i przesądy związane z datą!

Pierwsza noc w nowym domu

To najważniejszy moment zaraz po wprowadzeniu się do nowego domu. Zgodnie ze starymi zabobonami oraz przesądami, związanymi z przeprowadzką, nie powinieneś kłaść się spać, jeżeli dokładnie nie posprzątałeś każdego zakamarka mieszkania. To ma przynosić pecha. Co więcej, jeżeli przeniosłeś wszystkie rzeczy, ale jednak nie masz zamiaru spędzenia tam nocy, przynajmniej pozostaw pidżamę. Pozwoli to przegonić złe duchy oraz poinformować je, że nowy właściciel niebawem będzie tu jedyną najważniejszą osobą.

Do tego pamiętaj, by do nowego mieszkania jako pierwszy przedmiot wnieść stół. To symbol wspólnego spędzania czasu przy posiłkach, co wpływa na zacieśnianie rodzinnych więzi. Pierwszy sen może mieć również kluczowe znaczenie, dlatego dobrze, żebyś go zapamiętał. Być może to, co Ci się przyśni będzie zwiastowało wydarzenia w najbliższej przyszłości – np. związane z nowym domem.

Przesądy – czy warto w nie wierzyć?

Nawet jeżeli przejawiasz mocno ambiwalentne odczucia, ku refleksji warto wziąć do siebie przynajmniej cześć z opisanych powyżej przesądów i zabobonów związanych z przeprowadzkami. W każdym z nich jest ziarno prawdy, dzięki którym w prosty sposób możesz uniknąć niechcianych komplikacji podczas przenoszenia się. Nie ma złotej recepty na szczęście, niemniej jednak zgodnie ze starym przysłowiem, czasem warto dmuchać na zimne – nigdy nie wiadomo, co przyniesie Ci los! Zapraszamy do sprawdzenia pozostałych artykułów!